Ako sa zachovať pri popáleninách, šoku či infarkte ?
Ako sa zachovať pri popáleninách, šoku či infarkte
Zvládať základy poskytovania prvej pomoci by malo patriť k „povinnej výbave“ každého človeka, pretože „Akákoľvek pomoc je lepšia ako žiadna,“ apeluje smerom k verejnosti dlhoročná primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Jarmila Dekrétová. Aké sú život ohrozujúce stavy a ako sa zachovať v kritických situáciáchO cenné rady sa s nami skúsená lekárka podelila v článku
„Akákoľvek pomoc je lepšia ako žiadna,“ apeluje smerom k verejnosti skúsená primárka
zdroj: 8. september 2023 | facebook.com | nemocnicazlatemoravce.agel.sk | Nemocnica AGEL Zlaté Moravce a.s.
Ako sa zachovať pri popáleninách, šoku či infarkte? Správne poskytnutá prvá pomoc v prvých minútach po udalosti, môže zachrániť, alebo výrazne zlepšiť kvalitu života pacientovi. Primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Jarmila Dekrétová z Nemocnice AGEL Zlaté Moravce objasňuje potrebu základov prvej pomoci.
Medzi život ohrozujúce stavy patrí zástava dýchania, srdca, krvného obehu a bezvedomie. Pri úrazoch ide o veľké vonkajšie krvácanie a šokový stav. Keď tieto situácie nastanú a my sme toho svedkom, mali by sme vedieť poskytnúť prvú pomoc. ,,Základné zásady poskytnutia prvej pomoci spočívajú v zhodnotení situácie bez ohrozenia vlastného života, zistenie príčiny ochorenia alebo úrazu, poskytnutie prvej pomoci. Následne volať tiesňovú linku 155 alebo 112 a odovzdať postihnutého záchranným zložkám,“ vysvetľuje MUDr. Jarmila Dekrétová. Veľmi dôležité je podľa jej slov dbať o vlastnú bezpečnosť.
V kritických situáciách sa väčšina ľudí, ktorí nie sú zdravotníci, zľakne. ,,Bohužiaľ, je veľa ľudí z laickej verejnosti, ktorí sa boja alebo nevedia poskytnúť prvú pomoc. Malo by to byť morálnou povinnosťou každého občana. Je dôležité si uvedomiť, že akékoľvek poskytnutie prvej pomoci je lepšie ako žiadne. Len s tým, že sme zavolali záchranku, sa nemôžeme uspokojiť. Neodborné postihnutie laickej prvej pomoci nie je zákonom postihnuteľné,“ všetkých posmeľuje primárka zo zlatomoraveckej nemocnice, aby sa nebáli aj napriek tomu, že len malé percento laikov vie kvalitne poskytnúť prvú pomoc. ,,Uvádza sa, že ide iba o 5 – 10% ľudí. Ak však poskytneme laickú prvú pomoc, šance na prežitie postihnutého sa výrazne zvyšujú,“ hovorí. Neposkytnutie prvej pomoci sa neodporúča iba vtedy, keď by záchranca ohrozil svoju vlastnú bezpečnosť.
Podľa slov primárky zažila aj ona situácie mimo práce, kedy zachraňovala život. ,,Boli to rôzne stavy, či už náhle zhoršenie chronických ochorení, autonehody alebo kolapsové stavy. Dôležité je zachovať kľud a rozvahu. Niekedy je potrebné viac upokojovať okolie, ako samotného chorého. Pre mňa ako anestéziológa je stresujúca situácia, keď sa ocitnem v pozícii laika, kedy by prvá pomoc mohla byť odbornejšie poskytnutá, avšak nemám potrebné technické vybavenie a, samozrejme, dobre zohraný tím kolegov,“ uzatvára rozprávanie primárka Dekrétová.